Directory of District Leaders


District Governor
2018-19
Lorraine Coffey

District Governor
Elect 2018-19
Phil Hafey

 

District Governor
Nominee 218-19
Debbie Loveday

DISTRICT LEADERSHIP TEAM

The leadership team provides guidance and assistance to individual Rotary clubs and to district committees to help them function effectively and to advance the Object of Rotary.

Executive
(As defined in Rule 6.02.2 of the Rules of District 9650 Inc)

District Governor  DG Lorraine Coffey Armidale AM
District Governor Elect   DGE Phil Hafey Laurieton  
District Governor Nominee  DGN Debbie Loveday Port Macquarie
Vice Governor  DG Bob Ryan  Armidale North  
Secretary  PDG Rob Anderson Coffs Harbour
Treasurer  Graeme Andrews Armidale Central

Directors

Club Administration  DGN Debbie Loveday  Port Macquarie  
Community  DGN Debbie Loveday  Port Macquarie 
International  Reg Pierce Warchope
Membership Development  Diana Christian  Bellingen 
Public Relations  PDG Brian Beesley Gloucester
Rotary Foundation  PDG Maurie Stack Taree on Manning
Vocation  David Mayne Port Macquarie
Youth  Kate George Inverell

Assistant Governors

Cluster 1 Coffs Coast  Peter Paff  Sawtell 
Cluster 2 Nambucca-Maclean  Peter Lawrey Macksville
Cluster 3 Port Macquarie-Hastings  Trish Affleck-Mooney Port Macquarie Sunrise
Cluster 4 Manning Great Lakes  Murray Difford  Taree 
Cluster 5 Northern Tablelands  Carol Barnden  Uralla 
Cluster 6 Tamworth  Dimity Betts Tamworth First Light
Cluster 7 Liverpool Plains  Aileen Bell Coonabarabran
Cluster 8 Moree Gwydir  Bruce George  Inverell 
Cluster 9 Namoi  Neroli Bevan Lightning Ridge

District Management Committee
Responsible for the control and management of District 9650District Governor  

District Governor   DG Lorraine Coffey Armidale AM
District Governor Elect DGE Phil Hafey Laurieton  
District Governor Nominee DGN Debbie Loveday 
Port Macquarie
Secretary  PDG Rob Anderson Coffs Harbour
Treasurer  Graenme Andrews  Armidale Central
Assistant Treasurer  Simon McMillan Armidale Central
District Trainer  PDG Ken Hall  Tamworth 
Club Administration  DGE Lorraine Coffey  Armidale AM 
Vocational Director  PDG Rob Anderson  Coffs Harbour 
International Director  Reg Pierce Wauchope
Youth Director  Wendy Blaker  Rotary E-Club of District 9650 
Public Relations Director  PDG Jane Bradford  Tamworth First Light 
Membership Director  Diana Christian  Bellingen 
Community Director  Debbie Loveday  Port Macquarie 
Rotary Foundation Director  PDG Jo Wilkin  Coonabarabran 
Risk Management/Child Protection  Wendy Blaker  Rotary E-Club of District 9650
Plus the Assistant Governors    

DISTRICT OFFICERS

District Secretary

PDG Rob ANDERSON (Kerry)
Rotary Club of Coffs Harbour

Email

  

District Treasurer

Graeme ANDREWS (Lynne)
Rotary Club of Armidale Central

Email

  

District Trainer

PDG Neville PARSONS (Patti)
Rotary Club of Wauchope

Email

ASSISTANT GOVERNORS

Assistant governors are official assistants to the district governor, acting as liaison contacts between the governor and clubs in each cluster throughout the district. Because the governor is not permitted to delegate his functions, assistant governors have no official authority. Assistant governors are assigned the responsibility of assisting the governor with
respect to administration of designated clubs.

Cluster 1 Coffs Coast

Coffs Harbour, Coffs Harbour City, Coffs Harbour Daybreak, Coffs Harbour South, Dorrigo, Sawtell, Woolgoolga

Peter PAFF (Sue)

Rotary Club of Sawtell

Email

Cluster 2 Nambucca-Macleay

Bellingen, Kempsey, Kempsey West, Macksville, Nambucca Heads, South West Rocks

Peter LAWRY (Linda)

Rotary Club of Macksville

Email

Cluster 3 Port Macquarie-Hastings

Laurieton, Port Macquarie, Port Macquarie Sunrise, Port Macquarie West, Wauchope.

Trish AFLECK-MOONEY (Michael)

Rotary Club of Port Macquarie Sunrise)

Email

Cluster 4 Manning Great Lakes

Gloucester, Great Lakes, Forster Old Bar, Taree, Taree on Manning, Taree North, Tuncurry Forster, Wingham

Murray DIFFORD

Rotary Club of Taree

Email

Cluster 5 Northern Tablelands

Armidale, Armidale AM, Armidale Central, Armidale North, Guyra, Uralla, Walcha.

Carol BARNDEN (Chris)

Rotary Club of Uralla

Email

Cluster 6 Tamworth Region

Manilla, Quirindi, Tamworth, Tamworth First Light, Tamworth on Peel, Tamworth North,Tamworth West

Dimity BETTS (Robert)

Rotary Club of Tamworth First Light

Email

Cluster 7 Liverpool Plains

Boggabri, Coonabarabran, Gunnedah, Gunnedah West.

Aileen BELL

Rotary Club of Coonabarabran

Email

Cluster 8 Moree Gwydir

Barraba, Inverell, Inverell East, Moree, Moree on Gwydir, Warialda.

Bruce GEORGE (Kate)

Rotary Club of Inverell

Email

Cluster 9 Namoi

Coonamble, Lightning Ridge, Narrabri, Wee Waa.

Neroli BEVAN (John)

Rotary Club of Lightning Ridge

Email

ENEWS EDITOR

Andrew MAUGHAN - Tamworth First Light  Email

PUBLIC OFFICER

PDG Ian Jackson - Laureton  Email

DISTRICT INSURANCE OFFICER

Bianca ADIMARI - Taree  Email

DISTRICT AUDITOR

KLM Accountants PO Box 875 Charlestown 2290

CONSTITUTION & LEGAL CONSULTANTS

PDG Maurie STACK - Laureton  Email