Directory of District Leaders


District Governor
2016-17
Ian Jackson

District Governor
Elect 2017-18
Bob Ryan

 

District Governor
Nominee 2018-19
Lorraine Coffey

Vice Governor
2016-17
Maurie Stack

DISTRICT LEADERSHIP TEAM

The leadership team provides guidance and assistance to individual Rotary clubs and to district committees to help them function effectively and to advance the Object of Rotary.

Executive
(As defined in Rule 6.02.2 of the Rules of District 9650 Inc)

Executive (As defined in Rule 6.02.2 of the Rules of District 9650 Inc)

District Governor
District Governor Elect
District Governor
       Nominee
Vice Governor
Secretary
Treasurer

Ian JACKSON
Bob RYAN

Lorraine COFFEY
PDG Maurie STACK
Phil HAFEY
Peter KENNY

Laurieton
Armidale North

Armidale AM
Taree on Manning
Laurieton
Port Macquarie West

Directors

Foundation
Club Administration
Membership
Public Relations
Youth
Vocational
Community
International

PDG Jo WILKIN
DGN Lorraine COFFEY
Nick WRIGHT
PDG Jane BRADFORD
Diana CHRISTIAN
PDG Rob ANDERSON
Debbie LOVEDAY
Lindsay WILKIN

Coonabarabran
Armidale AM
Dorrigo
Tamworth First Light
Bellingen
Coffs Harbour
Port Macquarie
Coonabarabran

Assistant Governors

Cluster 1 Coffs Harbour  Neale Parmenter  Coffs Harbour 
Cluster 2 Nambucca-Maclean  James Christian  Bellingen 
Cluster 3 Port Macquarie-Hastings  Patti Berrigan  Wauchope 
Cluster 4 Manning Great Lakes  Bruce Moy  Taree 
Cluster 5 Northern Tablelands  Lorraine Coffey  Armidale AM 
Cluster 6 Assistant Governor  John Green  Tamworth West 
Cluster 7 Liverpool Plains  Hugh Raadgever  Coonabarabran 
Cluster 8 Moree Gwydir  Kate George  Inverell 
Cluster 9 Namoi  Bev Bartlett  Narrabri 

District Management Committee
Responsible for the control and management of District 9650District Governor  

District Governor DGE Ian Jackson  Laurieton 
District Secretary  Phil Hafey  Laurieton 
District Treasurer  Peter Kenny  Port Macquarie West 
Assistant Treasurer  Alan Naylor  Port Macquarie West 
Community Director  Debbie Loveday  Port Macquarie 
International Director  Lindsay Wilkin  Coonabarabran 
Club Administration  Lorraine Coffey  Armidale AM 
District Trainer  PDG Neville Parsons  Wauchope 
Membership Director  Nick Wright  Dorrigo 
Public Relations Director  PDG Jane Bradford  Tamworth First Light 
Rotary Foundation Director  PDG Jo Wilkin  Coonabarabran 
Vocational Director  PDG Rob Anderson  Coffs Harbour 
Youth Director  Diana Christian  Bellingen 
Risk Management/Child Protection Wendy Blaker  Calala 
Assistant Governors    

DISTRICT OFFICERS

District Secretary

Phil HAFEY (Bronwyn)
Rotary Club of Laurieton

Email

  

District Treasurer

Peter KENNY (Dawn)
Rotary Club of Port Macquarie West

Email

  

District Trainer

Neville PARSONS (Patti Berrigan)
Rotary Club of Warchope

Email

ASSISTANT GOVERNORS

Assistant governors are official assistants to the district governor, acting as liaison contacts between the governor and clubs in each cluster throughout the district. Because the governor is not permitted to delegate his functions, assistant governors have no official authority. Assistant governors are assigned the responsibility of assisting the governor with
respect to administration of designated clubs.

Cluster 1 Coffs Coast

Coffs Harbour, Coffs Harbour City, Coffs Harbour Daybreak, Coffs Harbour South, Dorrigo, Sawtell, Woolgoolga

Neale PARMENTER (Dianne)

Rotary Club of Coffs Harbour

Email

Cluster 2 Nambucca-Macleay

Bellingen, Kempsey, Kempsey West, Macksville, Nambucca Heads, South West Rocks

James CHRISTIAN (Diana)

Rotary Club of Bellingen

Email

Cluster 3 Port Macquarie-Hastings

Laurieton, Port Macquarie, Port Macquarie Sunrise, Port Macquarie West, Wauchope.

Patti Berrigan (PDG Neville Parsons)

Rotary Club of Warchope

Email

Cluster 4 Manning Great Lakes

Forster-on-Wallis, Gloucester, Great Lakes, Provisional Club of Old Bar, Taree, Taree on Manning, Taree North, Tuncurry Forster, Wingham

Bruce Moy

Rotary Club of Taree

Email

Cluster 5 Northern Tablelands

Armidale, Armidale AM, Armidale Central, Armidale North, Guyra, Uralla, Walcha.

DGN Lorraine Coffey (Dennis Chellingsworth)

Rotary Club of Armidale AM

Email

Cluster 6 Tamworth Region

Manilla, Quirindi, Tamworth, Tamworth First Light, Tamworth on Peel, Tamworth North,Tamworth West

John Green

Rotary Club of Tamworth West

Email

Cluster 7 Liverpool Plains

Boggabri, Coonabarabran, Gunnedah, Gunnedah West.

Hugh RAADGEVER (Susan)

Rotary Club of Coonabarabran

Email

Cluster 8 Moree Gwydir

Barraba, Inverell, Inverell East, Moree, Moree on Gwydir, Warialda.

Kate George (Bruce)

Rotary Club of Inverell

Email

Cluster 9 Namoi

Coonamble, Lightning Ridge, Narrabri, Wee Waa.

Bev Bartlett (Daryl)

Rotary Club of Narrabri

Email

ENEWS EDITOR

Phil HAFEY  - Laurieton  Email

PUBLIC OFFICER

PRID John BOAG - Rotary E-Club of District 9650  Email

DISTRICT INSURANCE OFFICER

John HARLOW - Port Macquarie West  Email

DISTRICT AUDITOR

KLM Accountants PO Box 875 Charlestown 2290

CONSTITUTION & LEGAL CONSULTANTS

Tony YOUNG - Tamworth Sunrise  Email